Otrzymałeś pozew rozwodowy i nie wiesz co robić?

Przed Tobą trudny okres zmian oraz procedur sądowych i administracyjnych. Bez względu na emocje, jakie aktualnie Ci towarzyszą, musisz podjąć określone działania.

W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI TERMINY

Na wstępie skup się na terminach, tj. przypomnij sobie kiedy odebrałeś pozew i datę odbioru zapisz na kopercie lub pozwie. Zapoznaj się z treścią pisma, które Sąd wysłał do Ciebie i zobacz ile dni Sąd wyznaczył na ustosunkowanie się do pozwu – zwykle jest to 14 lub 21 dni. Policz kiedy upływa ten termin dodając go do daty odbioru pozwu. Zapisz sobie termin końcowy na przygotowanie odpowiedzi na pozew i pamiętaj, że spóźnienie oznacza negatywne konsekwencje.  

Przykład:

list z Sądu odebrałeś 11.09.2020r. + np. 14 dni (kalendarzowe) = 25.09.2020r. (termin w jakim musisz złożyć odpowiedź na pozew)

PRZECZYTAJ POZEW I PRZYGOTUJ SWOJĄ ODPOWIEDŹ NA POZEW

Kolejno, przeczytaj dokładnie jakie fakty i wnioski przedstawia małżonek. Przemyśl swoją sytuację oraz zastanów się jakimi dysponujesz argumentami oraz jakie masz dowody na ich poparcie. Pamiętaj, że Twoje zeznania są równie ważnym dowodem, jak każdy inny. Twoja odpowiedź na pozew rozwodowy musi być przemyślana i zaplanowana. Koniecznie przedstaw w niej wszystkie posiadane dowody lub jeśli nimi nie dysponujesz zwróć się do Sądu o pozyskanie ich od innych osób lub instytucji.

Może się zdarzyć, że nie będziesz rozumiał treści pozwu lub znaczenia jakiegoś dowodu. Możliwe też, że nie będziesz potrafił prawidłowo przygotować swojej odpowiedzi na pozew. Wynika to ze specyfiki języka prawniczego oraz zabiegów prawnych stosowanych przez pełnomocników zawodowych.

W takiej sytuacji rozważ wsparcie doświadczonego prawnika rozwodowego – radcy prawnego Katarzyny Pawlak.

GDZIE ZŁOŻYĆ ODPOWIEDŹ NA POZEW

Odpowiedź na pozew, najpóźniej w ostatnim dniu upływającego terminu :

  • składasz na biurze podawczym właściwego Sądu, lub
  • nadajesz listem poleconym za potwierdzeniem odbioru w dowolnej placówce Poczty Polskiej. List możesz również nadać kurierem, ale wówczas w terminie musi nastąpić doręczenie przesyłki na adres właściwego Sądu (w przypadku skorzystania z usług Poczty Polskiej dla zachowania terminu liczy się moment nadania przesyłki).

Potrzebujesz pomocy ? Skontaktuj się z nami.

Pomożemy Ci w negocjacjach z małżonkiem, a jeśli nie przyniesie to pożądanych rezultatów, będziemy reprezentować Cię w sądzie.

Cookie Consent with Real Cookie Banner